Znojmo - to je tradiční moravské vinařské město. Právě proto tvoří vinařství jednu z hlavních atrakcí našeho hotelu. Vždyť přímo pod Hotelem N se nachází jeden z největších křížových sklepů na světě. Návštěvu tohoto unikátního zařízení Vám rádi zajistíme. Uvidíte tu nejmodernější technologii výroby vína společnosti Znovín Znojmo i uložené archivní lahve staré několik desítek let.

Znojemská vinařská podoblast je proslavená hlavně bílými víny, k návštěvě lákají vinné sklípky nebo nejmalebnější vinice Šobes, ve které můžete degustovat vína z hroznů vypěstovaných na okolních stráních a terasách, návštěvníka zaujmou procházky ve sklepních uličkách Šatova, Hnanic, Nového Šaldorfa a dalších vinařských obcí.

Kromě toho rádi zajistíme pro jednotlivce i skupiny prohlídky vinných sklepů malovýrobců a velkovýrobců včetně ochutnávky a posezení, exkurzi do velkovýroby vína (lahvování...), návštěvu vinice a ochutnávku přímo na místě (Šóbes, Stará vinice, Tři duby…), prohlídku vinařského muzea v Louckém klášteře i další vinařské atrakce.

Vinařské zajímavosti blízkého okolí:

Křížový sklep Přímětice

Přímětický vinný sklep patří k největším křížovým sklepům na světě a unikátní je i zdejší akustika. STavebně je sklep přímo propojen s Hotelem N. Sklep si nechala postavit znojemská jezuitská kolej v letech 1740-1756 na půdorysu ve tvaru kříže. Svými rozměry sklep představuje světovou raritu. Hlavní chodba s obrovskými sudy po obou stranách je 110 metrů dlouhá a téměř deset metrů široká. Firma Znovín Znojmo zde zpracovává vína bílých odrůd a průběžně zde bývá uloženo až jeden milion litrů vína.

Loucký klášter se zasvěcuje vinařství

Terroir salonek představující moravské vinařství, Kozí salonek s bájnou Hroznovou kozou, prodejna sudového vína či vinných sazenic. V Louckém klášteře v dolní části Znojma tak nenápadně vzniká jakési centrum vinařství a turistiky. Několikrát do roka se v něm konají ochutnávky vín, sídlí v něm i vinotéka a vinný sklep. Na nádvoří kláštera začíná a končí své jízdy výletní turistický vláček. V historické budově kláštera je rovněž půjčovna kol.

Nejpůvabnější sklep je malovaný

Překrásný vinný sklep s malbami lidového umělce je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Když návštěvník sestoupí do podzemí, stane v podivuhodné říši mořských panen, trpaslíků či alpských krajinek. Hlavní chodbu i stěny přilehlých salonků totiž zdobí fantasticky barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmillian Appeltauer. Šatovský rodák, pověstný výtvarným nadáním, upsal Malovanému sklepu svůj život. Pracoval v něm v letech 1938 až 1968 neděli co neděli. Nezastavilo jej ani zranění z druhé světové války, kdy přišel o ruku.

Unikátní vinice dává krásná vína

Příjemnou chvilku pro zastavení nabízí návštěvníkům Národního parku Podyjí vinice Šobes. Pro pěstování vinné révy je to údajně nejpůvabnější, nejmalebnější a nejkvalitnější poloha v tuzemsku. Vinice je dokonce řazena mezi deset nejlepších v Evropě. Přímo na vinici mohou turisté ochutnat některý ze vzorků vína vyrobeného z místních hroznů. Na Šobes se nelze dopravit automobilem. Je přístupný pouze pěšky nebo na kole z Hnanic či Podmolí. Vína ze Šobesu se pila již na císařském dvoře ve Vídni. Ryzlink rýnský, pozdní sběr ročník 1997, z této polohy, byl dokonce v roce 1999 v Paříži zařazen mezi tisíc nejlepších vín světa.

Šobes navíc patří k několika přírodně nejcennějším lokalitám Národního parku Podyjí. Je totiž unikátní druhovou pestrostí rostlin, hmyzu a plazů.