Přímětice

Přímětice skýtají kromě unikátního křížového sklepa pod Hotelem N i nebývalou podívanou zejména pro technicky založené nadšence. Vysoká tyč s mnoha kovovými kartáči připomíná u místního kostela úspěchy někdejšího faráře a badatele Prokopa Diviše v oblasti elektřiny. "Machina meteorologica" či bleskosvod - předchůdce dnešního hromosvodu - je jedním z jeho nejvýznamnějších objevů. Premonstrátský kněz sestrojil zařízení na přímětické faře v roce 1754. Původní mechanismus se však nedochoval. Současná napodobenina pochází z roku 1936.

Památky Znojma

Historické město Znojmo se může pochlubit celou řadou významných památek. Z nich všechny převyšuje Rotunda sv. Kateřiny, která je národní kulturní památkou. Byla postavena již v roce 1037 jako velkofarní kostel. Svými nástěnnými malbami přibližuje počátky české státnosti. Podle některých odborníků je po pražských Hradčanech druhou nejvýznamnější památkou v Česku.

Snad nejznámější stavbou Znojma je pak osmdesátimetrová Radniční věž z patnáctého století. Z jejího ochozu je rozhled na celé město, kterému vévodí pohled na chrám sv. Mikuláše, patrona Znojma. Za dobré viditelnosti lze z věže vidět i vrcholky rakouských Alp. Mezi výrazné dominanty města paří i znojemský hrad. Jako sídlo znojemských údělných přemyslovských knížat byl založen v 11. století.

Znojemské podzemí

Labyrint chodeb pod centrem Znojma obsahuje minimálně třicet kilometrů chodeb. Patří k největším bludištím ve střední Evropě. Podzemí je tvořeno bývalými sklepy měšťanských domů. Chodby jsou tesány ve skále až čtyři patra pod sebou. Spletitý a důmyslný labyrint z něj vytváří jejich vzájemné propojení. Pozoruhodný je systém větracích komínů či odvodňovací systém. Velký je také počet podzemních studní. Část chodeb je přístupna veřejnosti. Vchod je na Slepičím trhu a přístupná trasa je dlouhá asi jeden kilometr. Navštívit chloubu Znojma lze od dubna do října.